051 38007 شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

روسیه از گفتگویی مثبت با مدیر کل آژانس درباره برجام خبر داد

به گزارش وزارت امور خارجه روسیه، سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه روز ۱۸ ماه اوت در وین با «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار کرد و دو طرف مسائل مهم در همکاریهای روسیه و این آژانس را بررسی کردند.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: در مذاکرات دو طرف، مشارکت آژانس بین المللی انرژی اتمی در برنامه جامع اقدام مشترک در مورد برنامه هسته ای ایران (برجام) و نیز حل و فصل مشکلات پیش آمده در رابطه با بکارگیری توافقنامه پادمان های آژانس و پروتکل الحاقی به آن در ایران در مرکز توجه قرار داشت.

ریابکوف رویکرد حرفه ای آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد بکارگیری توافقنامه پادمان ها در ایران و راستی آزمایی برجام را مثبت ارزیابی کرد.

مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه، به نقش کلیدی آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تایید ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد که ساز و کار کنترل کننده آژانس بین المللی انرژی اتمی در هر شرایطی باید برخورد و رفتار واقع بینانه، غیرسیاسی و موجه ازنظر فنی را حفظ کند و همواره اقدامات آن با توافقنامه پادمان ها که بین این آژانس و کشورها امضا می شود، مطابقت داشته باشد.

طرف روسی از مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای سفر به روسیه دعوت کرد که قرار شد پس از پایان محدودیت های مربوط به شیوع همه گیری بیماری کرونا، این سفر انجام گیرد.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در توییتی نوشت که دیدار پرثمری با سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه داشته است.