051 38007 شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

از جام جهانی ۲۰۲۲ تا طرح هایی که کیش را برای ورزش و تفریح ، رویایی می کند

فاطمه پاقلعه نژاد – خبرگزاری خبرآنلاین:استارت کیش برای تبدیل شدن به جزیره ای تفریحی با امکاناتی مدرن . این اتفاقی است که بعد از تقریبا یک دهه خمودگی ، در جزیره زیبای ایرانی خلیج فارس آغاز شده است. علی اصغر مونسان رئیس منطقه آزاد کیش ، در بازدیدش از موسسه خبر ، در کافه خبر نکاتی را مطرح کرده که خواندن شان آینده این جزیره زیبا را تبدیل به سرزمینی رویایی در ذهن ایرانی ها بدل می کند . او از سهمی می گوید که کیش می خواهد از بازی های جام جهانی ۲۰۲۲ داشته باشد و از برنامه هایی که توریست ها را به کیش می کشاند و جزیره زیبای مان را بدل به قطب گردشگری در خلیج فارس می کند.

*قطعا شما و دوستانتان به دنبال این هستید که با توجه به نزدیکی با قطر و مزایای دیگری که دارد و ارزانتر از جاهای دیگر است و تیم های قوی که ما داریم، آیا در اهداف بلند مدت کیش هست که برای استفاده از آن رخداد بزرگ برنامه ریزی کرده باشد؟

جزیره کیش در حوزه ورزش از امکانات خوبی برخوردار است و از سال های گذشته زمینه خوبی برای تمام رشته های ورزشی درکیش فراهم شده است.باتوجه به اینکه درخصوص حفظ ونگهداری از این امکانات غفلت صورت گرفته بود واز سویی در راستای اهداف عالی سازمان منطقه آزاد کیش که گردشگری وتجارت است توسعه گردشگری ورزشی نیز همانند شاخه های دیگری گردشگری مانند سلامت، فرهنگی، تفریحی همواره مد نظر ما بوده است و به صورت جدی به آن پرداختیم.

تاسیسات و امکانات و زمین هایمان را یک بازسازی کامل انجام دادیم و حوزه ورزش با برون رفت از خمودگی نشاط و رونقی دوباره را تجربه کرد. برگزاری اردوهای تیم های ملی وباشگاهی دررشته های مختلف٫ میزبانی از مسابقات مختلف داخلی وبین المللی و ترغیب شهروندان به حضور درفعالیت های ورزشی شاهدی براین ادعاست.

*بهره گیری از حضور مدیران ورزشی کارآزموده در راس و بدنه معاونت ورزش سازمان از عوامل موثر براین رشد و توسعه بود.

درحوزه جذب توریست ورزشی نیازمند یک فضای خوب بین المللی در نگاه کلان هستیم. لازمه این موضوع فراهم شدن زمینه های مناسب بین المللی است که از عهده جزیره کیش به تنهایی خارج بوده وبه سیاست های کلی کشور مربوط است. درحقیقت این امر دارای مولفه های متعددی است که باید کشوری بررسی شود. البته دراین زمینه اقداماتی انجام داده ایم که از آن جمله برگزاری تور جهانی والیبال ساحلی به میزبانی جزیره کیش بود.

دو دوره بعدی هم انجام می شود؟

 

بله. جزیره کیش موفق به کسب سه دوره میزبانی این مسابقات شد . با همکاری خوبی که با فدراسیون والیبال داشتیم  وانعکاس خوب این رویداد جهانی درکشورهای مختلف جزیره کیش موفق شد نام خودرا دربحث ورزش دوباره دراذهان زنده کند.

میزبانی رقابت های والیبال ساحلی٫ تنیس فیوچرز ٫ مسابقات بین المللی اسکواش جام خلیج فارس ، جام جهانی پرورش اندام ، فوتبال ناشنوایان و …باعث شد شور ونشاط به ورزش کیش بازگردد وتاحدودی امکانات این جزیره به دیگر کشورها معرفی شود هرچند که هنوز درزمینه ورزش جای کار بسیار است.اینها همه برای این است که در حوزه بین الملل کیش را بشناسانیم. توسعه امکانات زمانی ارزشمند است که بتوانیم از این امکانات وهزینه های صرف شده بهره برداری مفید کنیم واین امر محقق نمی شود جز با شناساندن پتانسیل های کیش به دیگر کشورها.

مسابقات ۲۰۲۲ هم بسیار برای ما حایز اهمیت است. در برنامه های امسالمان هست که بسیار دقیق تر در مورد آن فکر و برنامه ریزی کنیم. از سال گذشته در بودجه مان دیدیم که در رشته فوتبال امکاناتمان را توسعه دهیم. جزیره کیش می تواند یکی از بهترین انتخاب های تیم های ورزشی برای برگزاری اردو پیش از مسابقات جام جهانی باشد.درحاشیه بررسی شرایط برای میزبانی از رقابت های غرب آسیا بازدید مسئولان کنفدراسیون آسیا از امکانات کیش باعث شد از نواقص وکمبودهای امکاناتمان دررشته فوتبال براساس استانداردهای بین المللی آگاه شویم ودرپی آن همه امکانات زمین های فوتبالمان مانند رختکن ها ٫ سالن ها و زمین های چمن را بازسازی وبهسازی کردیم .

با این وجود تعداد زمین های فوتبال وامکانات جانبی  این زمین ها درجزیره کیش برای پشتیبانی از جام جهانی ۲۰۲۲  کم است برای آماده سازی کیش امسال در برنامه داریم که زمین فوتبال اضافه کنیم.

دربحث اقامت جزیره کیش دارای هتل های زیادی است که می تواند پاسخگوی گردشگران ورزشی باشد.البته تاکید کادر فنی بیشتر تیم ها براین است که هتلی ویژه ورزشکاران درنزدیکی محل تمرین وجود داشته باشد که با شرایط میزبانی از گردشگران وسرویس دهی به آنان آشنا باشد. دراین باره تصمیم داریم با حضور بخش خصوصی هتلی ویژه ورزشکاران و گردشگران ورزشی بسازیم.

همزمان با افزایش دو زمین فوتبال جدید به مجموعه المپیک کیش درسالجاری درپی تامین دیگر امکانات مورد نیاز تیم ها برای جام جهانی هستیم . خوشبختانه درحوزه زیرساخت مشکلی نداریم وباتوجه به اقدامات زیربنایی انجام شده دردوسال ونیم گذشته می توانیم به سرعت زمینه استفاده از این فرصت ارزشمند را فراهم کنیم.

ما تجربه این کار فشرده را درمسابقات والیبال ساحلی داشتیم  وموفق شدیم درمدت کوتاهی مجموعه ساحلی کیش را مطابق با شرایط استاندارد بین المللی آماده کنیم که این امر تعجب نماینده فدراسسیون جهانی والیبال ساحلی را درپی داشت. درخصوص فوتبال نیز با حمایت های وزارت ورش وهمکاری فدراسیون می توانیم با آماده سازی امکانات کیش از طریق ارتباطات فدراسیون فوتبال کشورمان با دیگر کشورها از این رویداد فرصتی بی بدیل برای معرفی توانمندیهای کشورمان وجزیره کیش بسازیم.