051 38007 جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸

اتریش هم به جمع سرمایه گذاران خودرویی ایران پیوست

صدای اقتصاد نوشت: رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به سرمایه‌گذاری یک شرکت اتریشی فعال در حوزه تولید قطعات خودرو در ایران برای تولید مشترک گیربکس اتومات گفت: ایران آمادگی لازم را برای توسعه همکاری‌های اقتصادی با اتریش دارد.

همایش توسعه همکاری‌های تجاری ایران و اتریش، صبح امروز در اتاق تهران برگزار شد. در این گردهمایی نمایندگانی از فعالان اقتصادی ایالت اشتایرمارک اتریش که یکی از قطب‌های صنعتی این کشور است با تجار و صاحبان کسب‌و‌کار ایران ملاقات و پیرامون فرصت‌های همکاری گفت‌و‌گو کردند. همچنین در این گردهمایی تفاهم‌نامه همکاری میان اتاق تهران و اتاق اقتصاد ایالت اشتایرمارک اتریش به امضا رسید.

همچنین در این گردهمایی تفاهم‌نامه همکاری میان اتاق تهران و اتاق اقتصاد ایالت اشتایرمارک اتریش به امضا رسید. مسئولان دو طرف نیز علاوه بر نشست عمومی در افتتاحیه این همایش، دیداری دوجانبه برگزار کردند و در مورد توسعه روابط بین دو کشور و ارتباط بیشتر بخش خصوصی اتریش و دانمارک رایزنی کردند.

در هیئت تجاری ایالت اشتایرمارک اتریش که به‌سرپرستی وزیر اقتصاد، گردشگری و فرهنگ این ایالت به تهران سفر کرده است، گروه‌های مختلفی از صنایع این کشور حضور دارند. نزدیک به ۵۰ فعال اقتصادی از حدود ۲۰ شرکت اتریشی به‌همراه نمایندگانی از تشکل‌های بخش خصوصی این کشور در اتاق تهران حاضر شدند و با نمایندگان و فعالان بخش خصوصی ایران دیدار و گفت‌وگو کردند و پای میز مذاکره نشستند.

به‌دنبال افزایش سرمایه‌گذاری‌های مشترک هستیم

در ابتدای این همایش مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران، به روابط دیرینه میان دو کشور اشاره کرد و گفت: پس از اجرای برجام و رفع تحریم‌ها، ایران به‌دنبال حفظ روابط اقتصادی و برقراری مناسبات جدید و بلندمدت است.

وی با ابراز اینکه اتریش کشوری است که از ۳۶۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی بهره‌مند است، افزود: حجم روابط تجاری ایران و اتریش طی سال ۲۰۱۴ میلادی به حداقل مقدار خود طی سال‌های گذشته رسید به‌طوری که آمار نشان می‌دهد که در این سال، میزان مبادلات تجاری دو کشور به ۲۱۸ میلیون دلار کاهش یافت.

خوانساری خاطرنشان کرد که تحریم نقش بسزایی در کاهش حجم مناسبات میان دو کشور داشته است و پس از توافقات اخیر و رفع کامل تحریم‌ها، انتظار می‌رود که مناسبات میان ایران و اتریش رشد قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.

رییس اتاق تهران همچنین در همایش توسعه همکاری‌های تجاری ایران و اتریش، ظرفیت شکل‌گیری روابط میان دو کشور را بالا عنوان کرد و گفت: ایران کشوری است که با بازار حدود ۳۰۰ میلیون نفری کشورهای همسایه خود، ارتباط تنگاتنگی دارد و شرکت‌های اتریشی می‌توانند طی همکاری با بنگاه‌های ایرانی از این بازار گسترده استفاده کنند.

خوانساری همچنین با اشاره به اهداف برنامه ششم توسعه که دستیابی به رشد اقتصادی ۸ درصد، کاهش نرخ تورم به زیر ۱۰ درصد و تقلیل نرخ بیکاری به زیر ۱۰ درصد در آن پیش‌بینی شده است، گفت: براساس این برنامه توسعه، ایران برای تحقق اهداف اقتصادی خود نیاز به جذب ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی دارد که شرکت‌های اتریشی می‌توانند سهم بسزایی در این زمینه داشته باشند.

رئیس اتاق تهران در همین زمینه به سرمایه‌گذاری یک شرکت اتریشی فعال در حوزه تولید قطعات خودرو در ایران برای تولید مشترک گیربکس اتومات اشاره کرد و افزود: اتاق تهران به‌عنوان بزرگترین پارلمان بخش خصوصی کشور، این آمادگی را دارد که در ترغیب و تشویق بخش خصوصی ایران برای توسعه روابط با اتریش گام‌های جدی بردارد.