051 38007 دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

کلیسای جامع سنت باسیل

  • نام کشور: روسیه
  • نام شهر: مسکو
  • مکان: کلیسای جامع سنت باسیل
  • توضیحات:

این بنا در میدان سرخ واقع شده و سمبلی است نمایانگر موقعیت جغرافیایی بی نظیر روسیه مابین اروپا و آسیا. نام کلیسا برگرفته از یکی از قدیسان ارتدکس و بسیار محبوب روسیه است. این کلیسا در حقیقت به دستور ایوان مخوف به عنوان بنایی به منظور بزرگداشت و یادبود تصرف شهر قازان ساخته شد.

سنت باسیل که در ضلع جنوب شرقی میدان سرخ قرار گرفته دارای نه برج است و طراحی آن در اصل مشابه کلیساهای آن دوران روسیه (کلیساهایی که شکل ظاهری شان به خیمه شباهت داشت) می باشد. هر برج که خود یک کلیسای کوچک است، دارای ترکیب و الگوی رنگی منحصر بفردی است که بی شک در زیبایی کل مجموعه تاثیر بسزایی بر جای گذاشته است.

گنبدهای این کلیسا اصطلاحا به “گنبدهای پیازی شکل یا   “onion domesمعروفند. اصطلاح پیازی شکل به نوعی گنبد اطلاق می شود که عمدتا” در معماری کلیساهای روسی از آنها استفاده شده است. از ویژگی های این نوع گنبد یکی قطر آن است که از قطر یک طبل بزرگتر بوده و دیگری، بیشتر بودن ارتفاع هر گنبد نسبت به عرض آن. شکل ظاهری این نوع گنبدها کاملا شبیه پیاز است به طوری که از پایین به بالا به آرامی باریک شده و به یک نقطه نوک تیز می رسند.